Play & Drama Therapy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ioanna
ioanna
διανοούμενο μέλος
διανοούμενο μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2012
03022014
Σάββατο 29 Μαρτίου 2014 / 10.00-14.00

«Παίζω εγώ με τον χρόνο μου και όχι αυτός με εμένα !».

Σεμινάριο «Παίζω εγώ με τον χρόνο μου και όχι αυτός με εμένα !». Dali-time


Όλοι γνωρίζουμε ότι η κακή διαχείριση του χρόνου αποτελεί για τον σύγχρονο άνθρωπο πηγή άγχους και αποτυχίας. Αυτοί που απέκτησαν την ικανότητα  να διαχειρίζονται σωστά το χρόνο τους απολαμβάνουν καλύτερη ποιότητα προσωπικής και επαγγελματικής ζωής  με αυτοέλεγχο και με επιτυχία στους στόχους τους. Αυτή η δεξιότητα δεν είναι έμφυτη αλλά μαθαίνεται μέσα από την καθημερινότητα και την καθοδήγηση. Μαθαίνεται πολύ εύκολα στη μικρή ηλικία και πάρα πολύ δύσκολα σε ώριμη ηλικία. Ιδιαίτερα στην σημερινή εποχή  που όλοι μας έχουμε πολυάριθμες ενασχολήσεις είναι εξαιρετικά σημαντικό να γνωρίζουμε πώς να διαχειριστούμε σωστά τον χρόνο μας , που σημαίνει :
Σαν γονείς, να βοηθήσουμε τα παιδιά μας να διαχειρίζονται, την καθημερινότητα τους, τον εαυτό τους, τη ζωή τους.
Σαν εργαζόμενοι να προγραμματίζουμε σωστά τις επαγγελματικές μας υποχρεώσεις ώστε να υπάρχει χρόνος για εμάς και την οικογένειά μας.
Σαν θεραπευτές να κατανοήσουμε τι σημαίνει θεραπευτικός χρόνος και τον τρόπο αξιοποίησης του.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι με βιωματικό τρόπο μέσα από ρόλους, παιχνίδια, ιστορίες, συζήτηση, να αξιοποιήσουμε καλύτερα τις ικανότητες διαχείρισης του χρόνου, να καταφέρουμε :
Να αποκτήσουμε αίσθηση του χρόνου και να την αξιοποιούμε αποτελεσματικά.
Να ξεχωρίζουμε τα “σημαντικά” από τα “επείγοντα”
Να μάθουν τα παιδιά μας να αξιολογούν τον χρόνο τους για τις υποχρεώσεις και το παιχνίδι τους

Απευθύνεται σε γονείς, νηπιαγωγούς, δασκάλους όλων των βαθμίδων, ψυχολόγους, ειδικούς παιδαγωγούς, κοινωνικούς λειτουργούς, θεραπευτές και γενικά σε όσους ασχολούνται με τις ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες.
Εισηγητές του σεμιναρίου θα είναι ο Πέτρος Βαγιακάκος Ψυχοθεραπευτής, και η Μάρυ Χιώτη Οικονομολόγος.
Τιμή σεμιναρίου 50 € ανά άτομο και 40 € για σπουδαστές.

πληροφορίες
Μοιραστείτε αυτή τη δημοσίευση στο:reddit

Σχόλια

Κανένα σχόλιο.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης