Play & Drama Therapy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
Elena5
νέο μέλος
νέο μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2012

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ! Empty ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!

5/11/2012, 15:22
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum!! Smile Ως νέο μέλος θα ήθελα να συστηθώ αλλα και να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το αντικείμενο!Καταρχας,ονομάζομαι Έλενα και είμαι τεταρτοετής φοιτήτρια του τμήματος κοινωνικής ανθρωπολογίας του παντείου πανεπιστημίου!Αναζητώντας λοιπόν το επόμενο βήμα των σπουδών μου και δεδομένης της αγάπης μου για τα παιδία,ανακάλυψα την παιγνιοθέραπεια,η οποία μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα!Κάνοντας μια έρευνα ανακάλυψα δύο επίσημους φορείς που προσφέρουν μετεκπαιδευτική εκπαίδευση!την πανελλήνια ένωση δραματοθεραπευτών και παιγνιοθεραπευτων αλλα και το ελληνικό ινστιτούτο δραματοθεραπείας παιγνιοθεραπείας το 'αθυρμα'! 'Ετσι λοιπόν θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το πού θα μπορούσα να εκπαιδεύτω πάνω στο αντικείμενο(είτε μετα το πέρας των σπουδών μου είτε παράλληλα εφόσον είναι δυνατόν)με δεδομένο ότι προέρχομαι απο μια κατα κύριο λόγο κοινωνική επιστήμη και όχι απο τμήμα ψυχολογίας η' παιδαγωγικού που σχετίζεται περισσότερο με την παιγνιοθεραπεία!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! Smile
ioanna
ioanna
διανοούμενο μέλος
διανοούμενο μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2012

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ! Empty Σχετικά με την Εκπαίδευση

5/11/2012, 19:26
Καλησπέρα!

Σχετικά με την Εκπαίδευση στη Παιγνιοθεραπεία και τη Δραματοθεραπεία, μπορείς να συμβoυλευτείς το site www.playtherapy.gr
avatar
Elena5
νέο μέλος
νέο μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2012

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ! Empty Απ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!

6/11/2012, 01:18
Ευχαριστώ πολύ!αναφράφεται στη σελίδα πως 'Απευθύνεται σε πτυχιούχους ανθρωπιστικών επιστημών, σε ειδικούς ψυχικής υγείας, ηθοποιούς' ! στις ανθρωπιστικές περιλαμβάνονται και οι κοινωνικές επιστήμες;;;και επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα 'δημιουργικα ταξίδια' που ουσιαστικά αποτελούν το προκαταρκτικό έτος εκπαίδευσης,απαιτεί και αυτό πρώτα την απόκτηση πτυχίου η' αν έχει κάποιο άλλο κριτήριο συμμετοχής!έχω στέιλει κ mail αλλά δεν έχω πάρει ακόμα κάποια απάντηση!κ πάλι ευχαριστώ!!!!!!! Smile
peterv
peterv
φιλόσοφος
φιλόσοφος
Αριθμός μηνυμάτων : 110
Ημερομηνία εγγραφής : 01/05/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ! Empty Απ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!

14/11/2012, 21:04
Elena5 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ!αναφράφεται στη σελίδα πως 'Απευθύνεται σε πτυχιούχους ανθρωπιστικών επιστημών, σε ειδικούς ψυχικής υγείας, ηθοποιούς' ! στις ανθρωπιστικές περιλαμβάνονται και οι κοινωνικές επιστήμες;;;και επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα 'δημιουργικα ταξίδια' που ουσιαστικά αποτελούν το προκαταρκτικό έτος εκπαίδευσης,απαιτεί και αυτό πρώτα την απόκτηση πτυχίου η' αν έχει κάποιο άλλο κριτήριο συμμετοχής!έχω στέιλει κ mail αλλά δεν έχω πάρει ακόμα κάποια απάντηση!κ πάλι ευχαριστώ!!!!!!! Smile

Ναι είναι και κοινωνικών σπουδών ,

Τα δημιουργικά ταξίδια δεν απαιτούν την ύπαρξη πτυχίου , τα παρακολουθόυν και άνθρωποι που δεν θέλουν να ενταχθούν στην εκπαίδευση, οπότε δεν έχουν και προϋποθέσεις . (Αυτές αρχίζουν από το δεύτερο έτος) !!!!!

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης